Funkcje, stany chorobowe, badanie wątroby

Warto żyć w przyjaźni z największym i jednym z najważniejszych organów w naszym ciele jakim jest wątroba. Każdy ją posiada. Niedysponowana wątroba uniemożliwia prawidłową pracę wielu organów w naszym organizmie. Choroby wątroby we współczesnym świecie są bardzo problemem w społeczeństwie. Nie każdy jednak, że wątroba w początkowym etapie choroby nie daje żadnych oznak, lecz pomimo to można wywnioskować, że jest z tym organem coś nie tak.

Wątroba-funkcje

Wątroba wytwarza i oddaje żółć, magazynuje żelazo i witaminy, filtruje krew, unieszkodliwia trucizny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, produkuje i magazynuje pewne białka oraz enzymy, transformuje puryny będące związkiem organicznym w kwas moczowy, sprzęga związki organiczne i nieorganiczne mianowicie metabolity wielu substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki, transformuje węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte krwinki czerwone, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zatrzymuje w organizmie substancje nadające się do ponownego wykorzystania i wydala zbyteczne.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej specyficznych i pierwszych symptomów chorej wątroby należy świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków, jak również poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu. Częstokroć następuje również utrata apetytu, spadek masy ciała, cukrzyca typu 2, biegunki, powiększenie śledziony, wzdęcia, nudności, nadciśnienie tętnicze.

Jak bada się stan wątroby?
W jakim stanie jest nasza wątroba pokażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem.
Do najniebezpieczniejszych chorób wątroby zaliczają się: marskość wątroby oraz rak wątroby.

USG wątroby
Badanie ultrasonograficzne wątroby robi się w przypadkach gdy podejrzewa się marskość wątroby, w celu monitorowania tej choroby i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby obejmuje jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: obrazowanie w skali szarości, naczyniowe opcje dopplerowskie, ultrasonograficzne środki kontrastujące.

Jak pielęgnować wątrobę
Wątroba wymaga szczególnego traktowania. A więc stronienia od alkoholu, stronienie od niezdrowego jedzenia i nadwagi, unikania zatruć, zapobiegania zbieraniu się pasożytów, unikania infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i niedużych posiłków, zredukowania spożycia tłuszczów, lekkostrawnych produktów do przygotowywania dań, stronienia od smażonych potraw, jedzenia w spokoju i powolnego przeżuwanie każdego kęsa, bowiem szybko i niedokładnie przeżuty posiłek obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Powolna konsumpcja pozwala wątrobie wyłapać szkodliwe substancje i dostarczyć żółci niezbędnej do trawienia treści pokarmowych.

https://usg-warszawa.pl/usg-doppler/