Usg piersi podstawowa opieka


Jesteś ślubną w wieku między 20. a 30 rokiem rośnięcia?
A pewno egzystujesz w ciąży? Jeżeli oczywiście, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania umożliwiają wykryć zmiany, jakie w perspektywy mogą zaadaptować się w zagrażający życiu nowotwór- wspominaj o tym!

USG piersi – na czym więc polega?
Sonomammografia ostatnie próbowanie ultrasonograficzne, które wierzy na podawaniu wnętrza piersi za pomocą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez odpowiednie ucho. Wysyłane z aparatu USG wpadają do pytanych tkanek, i dalej odbiją się od nich oraz przekazują do odbiornika. Potem fale akustyczne są przekształcane w napędy elektryczne, co na ekranie monitora widoczne jest jako obraz. Tak szybko można opisać działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak leci badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest całkiem przytulne oraz bezbolesne. Pewnie stanowić realizowane nawet u dziewczyny w chce oraz karmiących piersią, a fale dźwiękowe dostarczane przez sprzęt do USG w żaden rada nie uszkadzają tkanek. Dlatego takie doświadczenie pewnie stanowić regularnie powtarzane. Badanie prowadzi następująco:

pacjentka dzieli się od pasa w głowę i umieszcza na plecach na kanapie z rękami założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę aparatu i oznacza ją do piersi pacjentki, następnie delikatnie nią usuwa po badanym obszarze.
W porządku USG zbierane są obie piersi wraz z węzłami chłonnymi znajdującymi się w dołach pachowych. Wszystkie odkryte w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie wymierzone i przedstawione. Istotną wada stanowi ostatnie ,iż nie odkładamy na koniec badania, skoro jest on wytwarzany na teraz w trakcie wizyty.

USG piersi – czy zainteresowanie się stworzyć do poszukiwania?
Doświadczenie więc nie potrzebuje żadnych specjalnych przygotowań. Uczynić je można w niezależnej fazie cyklu menstruacyjnego, choć proponuje się, aby USG piersi było odbywane bezpośrednio po sezonie. Wtedy piersi są jeszcze zmienne i nieobolałe, a w różnej połówce cyklu biegnie do zmian w roli hormonalnej, co widać utrudnić przeprowadzenie badania.

Rozpoczęcie poszukiwanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, zrealizowany przez specjalistę radiologa. W jego trakcie pojawią się dbania o wiek, datę ostatniej miesiączki, przyjmowane środki (w niniejszym hormony), choroby piersi stojące w linii, przebyte porody oraz pielęgnowanie piersią i przebyte w historii operacje. Dobro jest także wziąć ze sobą wyniki ostatnich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie doświadczenia jesteśmy. Dzięki nim mocna stwierdzić, czy wykryte podczas badania łagodne guzki zwiększyły się czy zmieniły indywidualny zakres.

USG piersi – co pokazuje?
Ultrasonografia umożliwia nam znaleźć także zmiany łagodne, jak oraz we wczesnym okresie nowotwory złośliwe. Badanie USG znakomicie przyznaje się do dbania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często będących u młodych dam.

Gruczolakowłókniak to spokojny nowotwór piersi w strony guzka. Może obejmować nowe poziomy od kilku, kilkunastu milimetrów do nawet kilku centymetrów. Występuje pojedynczo czyli w rodzinach. Przeważnie zawiera wyjątkowy kształt. Jest odporny lub elastyczny, więc da się przesuwać pod palcami. Gruczolakowłókniak przeważnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie stanowi imponujący. W odmiennym sukcesie może dawać dolegliwości bólowe także należy go zapobiec. Choć zmiany te wyjątkowo występują się zmianami złymi toż trzeba je uważać. Najlepszym lekarstwem do filmowania jest dziś USG. Ślubna powinna przedstawiać się na poszukiwanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli wykryto obok niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jak często je powodować?
Na liczby USG piersi kobieta powinna powołać się między 20. a 30. rokiem trwania, i później powtarzać je kilka więcej co 2 lata. Po przekroczeniu 30-tki badanie należy prowadzić już zupełnie co 12 miesięcy. I skoro w minionych badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka jest obciążony wywiad domowy więc należy zbierać je szczególnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – kiedy o się udać na poszukiwanie?
Wskazaniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycji/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana pozycje/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród krewnych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Przebyta lub gotowana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Zdolność do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – lub potrafi mammografia?
Zastanawiasz się czytając niniejszy rozdział- czy zamiast USG nie miło byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które spośród ostatnich badań stanowi piękniejsze? Reakcję jest następujaca: piersi młodych kobiet są w części zrobione z tkanki gruczołowej, która w mammografii rentgenowskiej nie jest doskonale znana. Stąd piersiom młodych dam o utkaniu gruczołowym adresowane jest poszukiwanie ultrasonograficzne. Choć w dojrzalszych latach rośnięcia gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej także wtedy wspanialszym zwolnieniem będzie szybko mammografia. Pamiętajmy- nie opisuje to, że USG piersi jest doświadczeniem przeznaczonym tylko dla 20. – 30. latek.

USG piersi – i może rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, określane jeszcze jak mammografia rezonansu magnetycznego więc całość spośród najprawdziwszych poszukiwań w diagnostyce nowotworów piersi. Obowiązuje na zupełnie różnej regule niż USG czy mammografia. Pobiera się w przed bowiem wielkie pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i lśnienia rentgenowskiego. Energia stająca w trakcie pytania jest czyniona w akt ważny na monitorze, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę oraz zauważyć jej grupę czy stan unaczynienia. Jednak należy o niepowtarzalnym mieć, że nie każda partnerka będzie umiała takie pytanie wykonać.

Przeciwskazaniem do wytworzenia badania u pacjentki, będzie przedstawianie w gronie wszelkich metalowychprzedmiotów. Przystają do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała innego w oku czy metalowego klipsa w czaszce. Także u dziewczyn w ciąży rezonans magnetyczny potrzebuje stanowić układany z wyraźną rozwagą a właśnie wówczas, skoro stanowi aktualne całkiem niezbędne. Tego wzorca przeciwskazań nie jest przy USG. Generalnie, jako wyjątkowe spośród całych prostych metod ustalania stanowi ono w szerocy bezpieczne.

USG piersi – jakie są różnice między mammografią?
Mammografia i USG piersi to dwa nowe badania, jakie powinny się wzajemnie uzupełniać a nie tworzyć dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi ma często osobę mikrozwapnień, natomiast te otwarte będą ale w mammografii. Badanie ultrasonograficzne i pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich drogi natychmiast nie daje mammografia.Co wiele za usługą USG stanowimy w kształcie odróżnić zmianę łagodną od złej, litą od nieszkodliwej dla zdrowia torbieli. Oraz badanie mammograficzne obecnie na toteż nie pozwala. Więc co raz częściej stare panie po mammografii także oczywiście dedykowane są na USG piersi. Dopiero oba przebiegania w zjednoczeniu ze sobą dają bowiem cały obraz sytuacji. I ostatnim tymże USG piersi jest wyznaczone do dziewczyn w jakimś wieku!

USG piersi – wygodne dla ślubnych w przeważa
U osób w przeważa raka piersi bada się nawet 7 miesięcy później w porównaniu do osób, które nie są w ciąży. Rozpoznanie nowotworu spotyka się w specjalnie mocnym stadium, więc automatycznie psuje się możliwości na wyleczenie. Dodatkowo istnieje przekonanie, że obok dziewczyn w chce oraz karmiących piersią nie ma sprawy wykonywania USG piersi, gdyż widoczne w piersiach guzki brane są przez niektórych lekarzy jako pokaż fizjologiczny, wychodzący ze kolei hormonalnych towarzyszących ciąży. Ale prawda istnieje taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, oraz obok każdej przyszłej matki, oczywiście indywidualne kiedy u partnerki niebędącej w przeważa USG piersi powinno być przedstawiane rutynowo.

Zespół ekspertów z Lokalnego Stowarzyszenia Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego również Lokalnego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników zaleca, aby u każdych ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było konstruowane w I uwielbiaj II trymestrze ciąży. Natomiast u młodszych dziewczyn (poniżej 35. roku życia), bez klinicznych objawów choroby piersi również wolny obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w profilu raka piersi należy rozważyć wykonanie USG piersi tak indywidualne w I kochaj II okresie ciąży. W losie stwierdzenia niepokojących zmian klinicznych w kraju piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) odpowiednie jest przecież spełnienie całych koniecznych badań diagnostycznych, które osiągają wykluczyć raka piersi. Należą do nich: USG piersi, mammografii (z pokrywą macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko zgodnie ze wzorami wchodzącymi w losu kobiet nieistniejących w przeważa.

Tekst alternatywny
USG piersi – powiązane z biopsją
Biopsję najlepiej prowadzi się pod kontrolą USG, bowiem dzięki temu styl jest punktualny oraz osiągnie na dobór najodpowiedniejszej próbki do pytania. Polega na przyjęciu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie sprawdzania są one nakłuwane igłą o nietypowej tuszy i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Wyprodukowany w ten pomoc materiał dochodzi na szkiełko, a następny do laboratorium, gdzie istnieje przeglądany przez patologa. Lekarz może wyciągnąć biopsję cienko- lub gruboigłową w funkcji od rozmiaru nieprawidłowej tkanki dodatkowo jej umiejscowienia.

USG piersi – jak dawać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do gier wyników sonomammografii obraca się stworzoną przez Narodowe Towarzystwo Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się oczywiście w Polsce od 2010 roku. Wypracowane standardy na bieżącej ocenie pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi i terminologię nieprawidłowych przemian w piersiach. W hierarchii BIRADS ciągnie się pod opiekę fakty morfologiczne budowy piersi oraz spędzających w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej możemy poznać zmiany proste od potencjalnie złośliwych. Uczy ona również informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych także w sukcesu zmian o drugim celu propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można nadawać do którejkolwiek z 7 kategorii razem z oceną BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, iż wiadomościach jest wewnątrz paru. By móc wystawić diagnozę, pomocne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W przeglądaniu nie zaobserwowano żadnych niepokojących zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że badanie wykazałoby łagodne koleje w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do wersji 2 nie wymagają przeprowadzania kolejnych badań obrazowych, a tylko stałe kontrole.
Kategoria BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany prawdopodobnie łagodne o ryzyku złośliwości niższym niż 2%. W zależności od wieku pacjentki natomiast jej własnych preferencji, i dodatkowo obciążeń rodzinnych specjalista może poradzić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy lub biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany podejrzane, które co prawda nie mają specyficznych cech nowotworu złośliwego, ale których ryzyko złoślwośc ma od 2 do 90%. W takim przypadku nieodzowne jest wypełnienie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W relacji z wyniku zalecane jest dalsze działanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany, których ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przypadku realizuje się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub gorąca chirurgiczna) oraz onkologicznej oraz decyduje najwłaściwszą technikę działania.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, potwierdzony za pomocą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym okresie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie sprawdzała swoje piersi. Rak piersi stanowi w całości wyleczalny, o ile zostanie odpowiednio wcześnie wykryty! Sprawdź swoje piersi! Nie daruj się zaskoczyć rakowi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *